Wiele osób uważa, że kupowanie w sieci jest niezwykle wygodne i kupuje w Internecie prawie wszystko. Inni są bardziej sceptyczni i choć doceniają szybkość takiego rozwiązania i fakt, że można dokonać zakupów bez wychodzenia z domu, to jednak zanim się na nie zdecydują muszą przeanalizować wiele "za" i "przeciw", a dodatkowo zadać wiele pytań, przejrzeć fora internetowe dotyczące produktów, czy porównywarki, by nie przegapić niskiej ceny.

Jednak to jeszcze nie wszystko, bo fora internetowe często są rzadko aktualizowane i nie zawsze można znaleźć potrzebne informacje. Na szczęście wiele osób tworzy rankingi produktów, na podstawie których można dowiedzieć się dlaczego produkt A jest lepszy od produktu B. Tylko czy taka opinia nie jest przypadkiem subiektywna? Absolutnie tak, wszak obiektywną mogą wydać jedynie niezależni eksperci z danej dziedziny.

Rankingi produktów - czy ktoś z nich korzysta?

Czasami autorem rankingu jest jedna osoba. W takiej sytuacji mamy do czynienia z tworem iście subiektywnym, wszak przedstawia własny punkt widzenia na dany temat i nawet jeśli opiera się na specyfikacji, designie, funkcjonalnych dodatkach, to jednak zawsze jest to ocena własna. Na pewno bardziej wartościowy są takie rankingi, które tworzone są nie tylko przez różnych użytkowników, ale tworzone są na podstawie wypróbowania, testu danego produktu, bo nic nie powie nam więcej o jego jakości czy funkcjonalności. Zatem wybierając rankingi koniecznie trzeba sprawdzić czy tworzone są one przez osoby, które rzeczywiście mają dany produkt i go wypróbowały. Na pewno pomocne będą te poparte filmami na których ktoś przedstawia dany produkt i jego zalety, a także wady. Testerów różnych sprzętów nie brakuje i choć wydają oni także subiektywne opinie, to jednak wzięte są one z doświadczenia, a nie jedynie specyfikacji producenta. Porównanie suchych liczb nie zawsze na wiele się zdaje.

Tak naprawdę jest wiele osób mimo wszystko korzystających z rankingów, bo lubimy wiedzieć, co o danych produktach sądzą inni. Nie chodzi tu nawet o swego rodzaju "owczy pęd" i kupowanie tego co jest najbardziej popularne, choć jest to częsta praktyka. Ważne jest bowiem także szczegółowe porównanie zalet poszczególnych produktów i wyłowienie spośród nich tych, które są istotne z naszego punktu widzenia. Bo jedna funkcja może być ważna dla kogoś, a dla innego nie mieć w ogóle żadnego znaczenia.